عملكرد انجمن

عملکرد انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان گیلان

انتخاب هیات مدیره و بازرسین دوره سوم و مجمع عمومی

 انتخاب هیات مدیره و بازرسین دوره سوم و مجمع عمومی

مجمع عمومی انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان گیلان با حضور معاون گردشگری استان و مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان و همچنین با نظارت نماینده آن جهت برگزاری انتخابات هیئت مدیره و بازرسین در تاریخ ۱دی ۱۳۹۴ صورت گرفت.

در این مجمع علاوه بر انتخاب هیئت مدیره و بازرسین، رئیس انجمن و همچنین بازرسین گزارش عملکرد خود را در این دوره به اعضای مجمع ارائه نمودند.

قسمت پایانی این نشست به اصلاح چند بند از اساسنامه انجمن اختصاص یافت که بر اساس رای مجمع بند ۵ و ۱۷ اساسنامه انجمن صنفی راهنمایان گردشگری اصلاح گردید.

 
پ.ن : اعضای انتخابی هیئت مدیره و بازرسین جدید بر اساس حروف الفبا به شرح زیر می باشد:

* اعضای هیئت مدیره:

 1. سیامک ارض پیما
 2. مهدیس اشجری
 3. مجتبی جماعتی
 4. محمود حارث
 5. روزبه خلیق معینی
 6. مهدیه فرزاد
 7. کمیل کیانی

اعضای علی البدل:

 1. عاطفه خارابیان
 2. خسرو محمدیان

*اعضای بازرسین:

 1. مریم پورسید
 2. صغری فدوی

عضو علی البدل:

 1. زینب رضائی

 انتخاب هیات مدیره و بازرسین دوره سوم و مجمع عمومی

 

 انتخاب هیات مدیره و بازرسین دوره سوم و مجمع عمومی

 

 انتخاب هیات مدیره و بازرسین دوره سوم و مجمع عمومی

 

انتخاب هیات مدیره و بازرسین دوره سوم و مجمع عمومی

نشست ماهانه انجمن صنفی گردشکری گیلان

برنامه نشست مرداد ماه انجمن صنفی راهنمایان استان گیلان با موضوع هماهنگی کنوانسیون ۲۰۱۷ و گزارش عملکرد انجمن صنفی راهنمایان استان گیلان

زمان سه شنبه ۵-۷ بعد از ظهر

مکان رستوران نارنجستان بلوار لاکان بعد از دانشگاه راهبرد شمال

جشن تولد ۱۰۲ سالگی دکتر منوچهر ستوده

photo_2015-07-30_12-12-30

photo_2015-07-30_12-12-22

از گیلان و تهران تا سی سرای مازندران

جشن تولد ۱۰۲ سالگی دکتر منوچهر ستوده

حافظ را باز میکند و آرام و شمرده می خواند: “آن که پامال جفا کرد چو خاک راهم، خاک می بوسم و عذر قدمش می خواهم.” و صدایش در سکوت حاضرین جمع شده در خانه قدیمی و ساده می پیچد. میگویند قانونی انتزاعی وجود دارد به نام قانون جذب که بر اتفاقات زندگی ما اثرگذار است. یعنی هر چه فکر می کنی، همان می شود. درباره صحت علمی این قانون چیزی نمی دانم. اما سالها پیش، وقتی یکی از استادانم درباره کتاب ۱۰ جلدی «از آستارا تا استرآباد» نوشته دکتر منوچهر ستوده و چگونگی نگارش آن که برپایه سفرنگاری و تحقیق میدانی بود صحبت کرد، مشتاق شدم که استاد را از نزدیک ببینم، اما این امکان تا مدت ها فراهم نشد، تا اینکه چند روز پیش به طور کاملا اتفاقی از برنامه دیدار انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان گیلان باخبر و با گروه همراه شدم. روز عید فطر، گروهی از اعضای انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان های گیلان و تهران گرد هم آمدند تا تولد ۱۰۲ سالگی دکتر منوچهر ستوده را در خانه وی واقع در سی سرا حوالی سلمان شهر مازندران جشن بگیرند.

فضای خانه کوچک و قدیمی دکتر ستوده که بوی نم تاریخ و گذر زمان می دهد، حس موزه تاریخ معاصر ایران را به آدم القا می کند. این خانه در وسط باغ بزرگ و با صفایی که پر از انواع مختلف درختان میوه است واقع شده و با جاده سنگریزه ای به در اصلی باغ منتهی می شود. می گویند تا همین چند وقت پیش، استاد خودش به باغ و درختان میوه اش می رسیده است. هر گوشه خانه سوژه ای برای ثبت خاطرات است. آینه قدیمی ، شمعدان های شکسته  و قاب عکسی از کوه دماوند در کنار اتاق خواب خلوت و بی ریا و مبلمان ساده و بدون تجمل خود نمایی می کنند. در این خانه از تلویزیون و رادیو خبری نیست. در عوض در و دیوار پر است از تابلو ها و یادگاری های سالهای دور. سمت چپ خانه، کتاب خانه ایست با کتاب های منظم چیده شده و جلوی آن یک میز بزرگ فلزی. چراغ مطالعه کوچک قدیمی و آبی رنگی لابلای کتاب های پخش شده روی میز است و در کنارش ذره بینی، دماسنجی،  قلمی و کاغذی. میراث ۱۰۲ سال خاطرات و تلاش های یکی از چهره های ماندگار ایرانشناسی و جغرافیای تاریخی ایران، «مردی که قلم را با قدم همراه کرد» همین است. چنانچه استاد در زندگی نامه خودش می گوید:” از دوران بازنشستگی خاطرات زیادی در ذهن من باقی نمانده است؛ مثل سابق قلم از دستم نیفتاد و چشمم به خطوط چاپی کتاب روشن می‌شد. تا این ساعت که نود و هشت سال از عمرم می‌گذرد، از خلق بریدم و به خالق پرداختم. امیدوارم باقی ایام به همین طریق بگذرد.”

شمع ۱۰۲ روی کیک سفید تولد می سوزد، در حالیکه مهمانان با دکتر عکس یادگاری میگیرند و سوال می پرسند: “شما در مدرسه آمریکایی تحصیل کردید. آیا فکر میکنید آموزشی که آنجا دیدید با مدارس معمولی تفاوت داشت؟”  استاد در جواب میگوید که تفاوتی بین این آموزش ها نبوده و آمریکایی ها توجه به نوع تربیت ایرانی ها نداشته اند: ” آمریکایی چه میداند در خانواده ایرانی چه می گذرد. از این چیزها خبر نداشتند. در نتیجه کج روی هایی هم داشتند. آنها میخواستند برنامه های خودشان را پیاده کنند، درسی هم بدهند و راه ما را هم کج کنند.” وی به جوانان توصیه میکند وقتشان را با رقص و آواز و ماهواره تلف نکنند: “توصیه من به شما این است که یاد بگیرید، یاد بگیرید و یاد بگیرید.”

کیک تولد صرف می شود و یکی از حاضرین کتاب حافظ را از لابلای کتاب های غبار ایام گرفته بیرون می کشد و از استاد میخواهد فالی برای جمع بگیرد. مهمانان دور استاد حلقه میزنند و او با تواضع خاصی کتاب حافظ را در دست میگیرد، پس از خواندن فاتحه تفألی میزند و در حالیکه بدون عینک بیت ها را شمرده شمرده میخواند، صدایش در سکوت حاضرین جمع شده در خانه قدیمی و ساده می پیچد: “من نه آنم که ز جور تو بنالم حاشا، بنده معتقد و چاکر دولت خواهم.”

مهدیه جهانگیر.*


* خانم مهدیه جهانگیر، نویسنده و عکاس سفر و راهنمای انگلیسی و چینی زبان است که به تازگی عضو انجمن صنفی راهنمایان استان گیلان شده اند. شما می توانید مطالب ایشان را در سایت رویای ایران دنبال نمایید:

http://dreamofiran.com

با سپاس فراوان از خانم مهدیه جهانگیر و همراهان همیشگی .

محیط.

IMG_1823

IMG_1813

ویژه برنامه عید فطر تجلیل از دکتر ستوده

۱۸۷۰۱۴_۶۲۳

انجمن صنفی راهنماییان گیلان در نظر دارد در راستای برنامه مشترک راهنماییان چند استان  کشور برنامه تجلیل از دکتر ستوده در منزل شخصی ایشان در سلمان شهر استان مازندران را برگزار نمایید .

لذا در این راستا این برنامه در قالب یک تور در روز عید فطر انجام خواهد شد.

برای شرکت در این برنامه می توانید با شماره تماس ۰۹۱۱۹۳۵۵۶۷۹ جماعتی تماس حاصل نمایید.

لینک: زندگینامه خودنوشت دکتر ستوده

ویژه برنامه روز درخت کاری

کاشت نمادین درخت گردوی ایرانی به مناسبت رو زدرختکاری با شعار   come2iran”به ایران بیاییم “، در محوطه ی عمارت کلاه فرنگی پارک شهر رشت با حضور راهنمایان گردشگری، اساتید دانشگاه و فعالین حوزه گردشگری و مسئولین ارجمند برگزار شد.

ویژه برنامه روز درخت کاری 2

در این ویژه برنامه جواد هادی زاده، رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری گیلان ضمن خیر مقدم به حضار و مسئولین، هدف از این برنامه را پیش درآمد میزبانی ایران در سال ۲۰۱۷ جهت گردهمایی فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری دانست و افزود نمایندگان کانون راهنمایان گردشگری کشور در پراگ توانستند با کمپین come2iran و رای زنی حرفه ای با کشورهای حاضر به موفقیتی دست یابند که ایران را میزبان گردهمایی سال ۲۰۱۷ راهنمایان گردشگری جهان نمایند.

کمپین come2iran یک تلاش و حرکت ملی است که در آن مردم ایران با بیانی ساده و صمیمی با زبانهای مختلف از مردم جهان دعوت میکنند تا به ایران بیایند.

این برنامه راس ساعت ۱۳:۲۷ در مجاورت عمارت کلاه فرنگی با حضور فرماندار رشت، تنی از اعضای شورای شهر رشت، بخشدار مرکزی رشت و مشاور مدیرعامل منطقه آزاد انزلی، معاون گردشگری استان و فعالین حوزه گردشگری به کوشش انجمن صنفی راهنمایان گردشگری گیلان برگزار شد.

ویژه برنامه روز درخت کاری 1

پس از این برنامه راهنمایان گردشگری گیلان با حضور مهندس گوچکی نژاد رئیس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی، مدیر کل میراث و گردشگری و فرماندار رضوانشهر، مشاور مدیر کل منطقه آزاد انزلی مسئولین محلی در هتل آرام بخش سردار جنگل به بحث و تبادل نظر و اخبار پرداختند.

پس از کاشت نهال نهال گردوی ایرانی ،پلاکی با شعار “به ایران بیاییم ” ویژه پیش درآمد میزبانی ایران در سال ۲۰۱۷ جهت گردهمایی فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری نصب گردید.

ویژه برنامه روز درخت کاری 3